• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини
  • Про посилення санітарно-просвітницької роботи щодо проведення щеплень проти інфекційних хвороба

Про посилення санітарно-просвітницької роботи щодо проведення щеплень проти інфекційних хвороба

2018-11-05

У зв’язку зі зверненнями громадян з проханням надати роз’яснення щодо тлумачення спільного листа МОН і МОЗ про «заборону» нещепленим дітям відвідувати дитсадки і школи.

Оприлюднений спільний лист МОЗ і МОН «Щодо напруженої епідеміологічної ситуації» від 06.09.2018 № 05.2-11/235301, 1/9-537.

У ньому — рекомендації місцевим органам влади «вжити заходів щодо забезпечення обсягу охоплення профілактичними щепленнями або недопущення невакцинованих (за відсутності протипоказань) дітей у заклади освіти».

Детальний аналіз законодавства, що регулює питання вакцинації, читайте у статтях «Немає щеплень в учнів і медоглядів у працівників — зась до закладу освіти?», «Право вибору чи обов’язок — робити щеплення» та у методичних роз’ясненнях «Вакцинація у запитаннях і відповідях» (далі — методичні роз’яснення).

Раджу, як відповісти на закиди батьків щодо недопуску невакцинованих (за відсутності протипоказань) дітей у заклад освіти.

«Лист — не нормативно-правовий акт…»

Так, справді, лист — не нормативно-правовий акт. Лист не є підставою, щоб вакцинувати дітей чи недопускати невакцинованих у заклад освіти. У листі нагадують про пряму норму закону, яка встановлює обов’язковість профілактичних щеплень і заборону відвідувати заклади освіти невакцинованим дітям:

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється (ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-ІІІ).

Поясніть батькам, що саме норма закону, а не лист, є підставою для недопуску. А ті, хто говорить, що лист не є підставою для цього, або не розуміють предмета дискусії, або умисно спотворюють факти.

Міністерства мають право готувати та надсилати листи, які є офіційними роз’ясненнями.

Лист, про який ідеться, має велике значення. Його користь не у наведених статистичних даних та цитуванні прямої норми закону. Вона у спільно висловленій думці двох профільних міністерств щодо неприпустимості допуску невакцинованих дітей у заклади освіти.

Мета листа — очевидна. У країні, де багато років заплющували очі на вимоги закону, не зайвим буде нагадати, що закон є і його потрібно виконувати.

Щодо того, що «лист порушує право дитини на освіту…»

Ні, не порушує. Аналітичне дослідження з цього питання ви знайдете у статтях і методичних роз’ясненнях, про які йшлося вище.

У методичних роз’ясненнях розмежовані «прийняття до закладу освіти» та «допуск до відвідування закладу освіти». У них йдеться про те, що немає правових підстав відмовити у прийнятті у заклад освіти осіб, які не зробили профілактичні щеплення. Але після прийняття їх не мають права допустити до відвідування закладу освіти, поки вони не зроблять профілактичні щеплення.

Зарахована у заклад освіти дитина отримає право відвідувати його після того, як профілактичне щеплення буде зроблено.

Якщо батьки говорять: «Моїй дитині протипоказані щеплення…»

У листі зазначено: «…просимо вжити заходів щодо забезпечення рекомендованого Всесвітньою організацією охорони здоров’я обсягу охоплення профілактичними щепленнями або недопущення невакцинованих (за відсутності протипоказань) дітей у заклади освіти».

Як бачимо, автори листа зробили примітку, що пряма заборона відвідувати заклади освіти стосується тих невакцинованих дітей, які не мають медичних протипоказань.

Якщо дитина має підтверджені медичні протипоказання, то вона може відвідувати заклад освіти, за:

· наявності довідки лікаря;

· благополучної епідемічної ситуації;

· дозволу лікарсько-консультаційної комісії.

За виконання зазаначених умов невакцинована дитина, яка має протипоказання до цього, може відвідувати заклади освіти.

Якщо ж епідемічна ситуація буде неблагополучною, то невакцинована дитина, яка має протипоказання, не зможе відвідувати заклад освіти.

Дивитися на цю заборону слід з погляду охорони життя цієї дитини, а не порушення її прав на освіту.

У закладі освіти розлили ртуть і усім заборонили відвідувати його, поки не мине небезпека. Та знаходиться самовпевнена матуся, яка приводить дитину у заклад і вимагає допустити її до навчання, та ще і поширює гнівні пости в фейсбуці про те, що дитину не допускають до навчання, а отже порушують її право на освіту.

Це порушення права на освіту чи охорона здоров’я та життя дитини? Відповідь очевидна.

От і заборона відвідувати заклад освіти невакцинованим дітям передбачена у законі лише тому, що є реальна небезпека життю та здоров’ю дітей.

Кiлькiсть переглядiв: 236

Коментарi